O nas


Stara Osada to przede wszystkim wiekowa zabudowa dawnych mieszkańców tych terenów. Pejzaż pobliskich pól i łąk pocięty jest liczną siecią melioracyjną, którą w trudzie tworzyli olędrzy. Ich zadaniem, w zamian za możliwość dzierżawienia gruntów, było użyźnianie tutejszych terenów piaszczystych sandru nowotomyskiego oraz karczowanie porastających niegdyś te tereny lasów. Artefaktem miejscowego zalesienia jest budynek mieszkalny, który został obłożony grubymi deskami (balami) przetartymi z drzew o niespotykanej obecnie grubości pnia. Dawni mieszkańcy Starej Osady trudnili się również czymś, co wyróżniało ich spośród mennonitów, sprowadzonych licznie na tereny Żuław Wiślanych. Zajmowali się uprawą chmielu, który do roku 2014 porastał zabudowania Starej Osady z każdej strony. W długim budynku gospodarczym zbudowanym z czerwonej cegły, znajdował się piec chmielowy służący do procesu suszenia chmielowych szyszek, z których pozyskiwano pyłek, tak potrzebny w procesie warzelniczym.

Stara Osada kontynuuje tradycje warzelnicze. W ramach współpracy, powstało pyszne, lekkie piwo pilzneńskie, które najlepiej smakuje w cieniu naszego dębu oraz lipy. Te dostojne drzewa zostały zasadzone w chwili przybycia osadników olęderskich. Pamiętają tamte czasy i chętnie podzielą się wieloma tajemnicami, jeśli tylko znajdziemy czas by ich posłuchać…

Do dyspozycji naszych gości oraz zawodników znajduje się dobrze wyposażona strzelnica . W chwili obecnej dysponujemy osiami wymiennymi, tj. umożliwiającymi strzelanie na dystansach 25 – 50 – 100 m. Możliwe jest również strzelanie na odległość 150 m.